Vikingeskibsmuseet Roskilde
Den 16. august arrangerer Vikingeskibsmuseet en aftentur på Roskilde Fjord i en af Vikingeskibsmuseets traditionelle både med råsejl – en helt speciel oplevelse.
På aftenturen gives indblik i kunsten at sejle med råsejl. Alle om bord tager aktivt del i sejladsen, både når der skal ros og sættes sejl. Undervejs fortælles gerne om museets arbejde og erfaringer med vikingeskibe. Hvordan turen forløber, og hvor den går hen, afhænger af vejret. Men vi planlægger at gå i land undervejs, så der bliver mulighed for at nyde den medbragte mad eller aftenkaffe.
Turen er planlagt til at slutte umiddelbart før solnedgang.
Tid og sted
Mandag d. 16. august 17.00 - 20.30
Turen koster 275 kr. pr. deltager og afgår fra Museumshavnen.
Tilmelding er nødvendig via museets booking.
Vi må desværre forbeholde os ret til at aflyse, hvis der ikke er deltagere nok til turens gennemførelse, ligesom vejret naturligvis kan lægge hindringer i vejen.
Dansk English Deutsch Français
©2008 Vikingeskibsmuseet.dk