Foredrag og fortællinger om Havhingsten fra Glendalough

Havhingstens forsøgsrejse til Dublin og retur blev en stor mediebegivenhed og opmærksomheden omkring skibet og besætningen har været overvældende. Vikingeskibsmuseet følger op på den store folkelige interesse ved at udbyde en række foredrag om skibet og dets besætning.

Foredrag ud af huset
Foredragene dækker både den specifikke arkæologiske og historiske forskning bag byggeriet, organiseringen og sejladsen – formålet med at afprøve og dokumentere skibets og dets sejlegenskaber i de farvandsområder det originale skib besejlede samt de udfordringer, vilkår og eventyr den 60 mand stor besætning oplevede undervejs.

1 time: 5.000 kr.
1½ time: 6.000 kr.
2 timer: 7.000 kr.
Alle priser er eksklusiv transportomkostninger

Ved bestilling af flere foredrag til en foredragsrække gives reduktion i prisen. Ønskes om foredrag der går udover de udbudte kan dette aftales med Vikingeskibsmuseet.

Booking

Telefon +45 46 300 253
» E-mail

Mandag til fredag 10.00 - 15.00

 
Sejlads med Havhingsten 2007. Foto Werner Karrasch
 
Sejlads med Havhingsten 2008. Foto Werner Karrasch
 
 

Del eller tilføj bogmærke

bookmark in your browserbookmark at facebook.combookmark at del.icio.usbookmark at google.combookmark at yahoo.comdiigo itprint this page
 

Vikingeskibsmuseet: Vindeboder 12 . DK-4000 Roskilde | Tlf.: +45 46 300 200 | museum(at)vikingeskibsmuseet.dk | vikingeskibsmuseet.dk