Fra vikingeskibe til sommerbrise

Roning på Roskilde Fjord i de traditionelle, nordiske træbåde, som de daglige sejladser foregår i.
Published: 17/06-2025

Efter at have oplevet de fem originale vikingeskibe i Vikingeskibshallen, kan I gå direkte ombord i deres efterkommere og sejle ud på Roskilde Fjord.

En rejse tilbage i tiden

Stig ombord på en klinkbygget træbåd, bygget efter vikingernes metoder, og mærk kraften i årerne, når I sammen roer ud på fjorden. Uden motor er det jeres muskler og teamwork, der driver skibet frem, præcis som vikingerne gjorde for over tusind år siden. Under kyndig vejledning fra museets erfarne instruktører lærer I at håndtere årer og råsejl, mens I nyder den friske duft af tjære og lyden af bølger mod skibssiden. 

Det er ikke bare en sejltur – det er en oplevelse, man deler. Med børn, der griner, når de får lov at tage fat i årerne. Med venner, der finder ro i det enkle. Med bedsteforældre, der fortæller historier, mens fjorden glitrer omkring dem.

For alle aldre og grupper

De daglige sommersejladser er mere end en tur på vandet – de er en chance for at skabe minder sammen. Sejladserne er tilrettelagt for alle, fra børn på minimum 4 år til voksne, der søger en aktiv og historisk oplevelse. Børn får mulighed for at prøve kræfter med roning under sikre forhold, mens voksne kan udfordre sig selv med sejladsens teknikker. 

Turene er også populære blandt firmaer, foreninger og grupper, der ønsker en fælles aktivitet, der styrker samarbejdet. For dem der vil have en ekstra magisk oplevelse, tilbyder museet også solnedgangsture, hvor fjorden bader i gyldent lys.

Praktisk information

Hvornår: 1. maj til 30. september 2025

Pris: 300 kr. pr. voksen person for sejlads og entré til museet. 140 kr. for børn under 18 år.

Tilmelding: Køb billetter online på Vikingeskibsmuseets hjemme eller ved ankomst til museet. Her anbefaler vi at komme tidligt, da pladserne er begrænsede. 

Betingelser: Børn 4-14 år skal ledsages af en voksen. Børn under 4 år kan desværre ikke komme med på sejladsen. Sejladser aflyses ved dårligt vejr eller for få deltagere.


Created by Carla Kjeldgaard Clausen