Sejlads og undervisning
14. august – 29. september 2017
En 2 timers sejlads kombineres med undervisningsforløbet "De fem vikingeskibe". Undervisningen sættes i perspektiv med sejladsen, hvor eleverne skal samarbejde om at sejle bådene. De vil afhængig af tid, besætning og vind blive roet og sejlet med råsejl - det sejl som vikingerne benyttede. Under sejladsen stiller instruktørerne eleverne praktiske opgaver.
Sejladsen kan placeres både før og efter undervisningen i Vikingeskibshallen.
Målgruppe: 5.-10. klasse.
Fag: Historie, Natur/teknik, Dansk.
Varighed: 2 timer + ca. 50 min. undervisning
Maks. deltagere: 28 elever.
Pris:
- 8- mandsbåd 550 kr. for 2 timer
- 12-mandsbåd 950 kr. for 2 timer
- 16-mandsbåd (kun for 9.-10. klasse) 950 kr. for 2 timer
- Undervisningsforløbet "De fem vikingeskibe" 300 kr. for 50 min.
Undervisningsmateriale: Kan bestilles på tlf. 4630 0253. Kan ikke bestilles som klassesæt. Gratis.

Book undervisningsforløb
Klik her for at udfylde vores formular
Her udfylder I alle relevante oplysninger om klassen og angiver, hvilke datoer I ønsker undervisning.
Send gerne jeres forespørgsel senest 5 uger før det ønskede besøg for at give os de bedste muligheder for at imødekomme jeres ønsker.
Det er også muligt at besøge Vikingeskibsmuseet uden undervisning, men der er bedre plads, hvis besøget er aftalt på forhånd.
Har du spørgsmål eller ændringer vedrørende et allerede booket undervisningsforløb, kan bookingafdelingen kontaktes via e-mail:
» E-mail