
Copyright: Vikingeskibsmuseet
Vikingeskibe som historiske spor
Eleverne undersøger forskellige kildetyper og sætter dem i en sammenhæng, der fortæller om et samfund, der eksisterede for over 1000 år siden.
I forløbet tildeles eleverne en ekspertgruppe, der arbejder på museet. Ekspertgrupperne tilgår alle kilder til historien forskelligt. Igennem deltagelse i forskellige øvelser og aktiviteter, kendetegnet for eksperternes arbejdsmetoder, får eleverne indblik i periodens samfund og mennesker.
I undersøgelserne lægges der vægt på at sætte nysgerrighed, sanser og kroppen i spil. Særlig centralt er de spørgsmål, der opstår i elevernes umiddelbare møde med kilder som de originale vikingeskibe, og de spørgsmål vi i fællesskab formulerer.
Målgruppe: 4. - 6. klasse
Fag: historie
Kompetenceområder forløbet understøtter:
Historie: kildearbejde, kronologi og sammenhæng, historiebrug
Læringsmål:
- Eleverne kan identificere forskellige kildetyper
- Eleverne kan anvende vikingeskibe i kombination med andre kildetyper til at fortælle om vikingetiden
- Eleverne har kendskab til forskellige historiske metoder
Antal: 28 elever
Varighed: 1 time og 30 minutter
Pris: 700 kr.
Send forespørgsel: Klik her for at udfylde vores formular
» Tilbydes gratis til folkeskoler i Roskilde. Læs om aftalen her.
Find inspiration til forberedelse og efterbearbejdelse af dit museumsbesøg under ‘Undervisningsmaterialer’.
Book undervisningsforløb
Klik her for at udfylde vores formular
Her udfylder I alle relevante oplysninger om klassen og angiver, hvilke datoer I ønsker undervisning.
Send gerne jeres forespørgsel senest 5 uger før det ønskede besøg for at give os de bedste muligheder for at imødekomme jeres ønsker.
Det er også muligt at besøge Vikingeskibsmuseet uden undervisning, men der er bedre plads, hvis besøget er aftalt på forhånd.
Har du spørgsmål eller ændringer vedrørende et allerede booket undervisningsforløb, kan bookingafdelingen kontaktes via e-mail:
» E-mail