Program for den 23. og 24. maj 2019

Program:

09.00 Indskrivning, kaffe og rundstykker (Vikingeskibshallen).

10.00  Velkomst, Søren Nielsen og Jakob Haahr, Vikingeskibsmuseet.

10.15  Kor, Kor, Camilla Tiedt Frith, sanger, sangskriver og korleder

11.00 Præsentationer – 'Projekter i Norden'

12.00  Information om workshops og introduktion til Vikingeskibsmuseets turistsejlads
Karen Grønbæk  og Sune Krohn, Vikingeskibsmuseet

12.30 Frokost

13.30 Sejladsworkshop på Roskilde Fjord: – modul 1:

  1. Bådens potentiale til historieformidling
    Cleng Ejke, Universitetet i Sørøst-Norge og Kathrine Noes Sørensen, Vikingeskibsmuseet.
  2. Båd, krop og læring
    Jakob Fink, Universitetet i Sørøst-Norge og Bård Bakke, University College Syd, Kolding.
  3. Sikkerhed i små både
    Mads Brodersen, Vends Motorik og Naturskole og Tom Nicolajsen, Vikingeskibsmuseet.
  4. "Om bus og rus og sånn". Analytisk sejlas. Om detaljernes betydning for erfaringslæring.
    Terje Planke, Universitetet i Sørøst-Norge og Carsten Hvid, Kystliv Holbæk.
  5. Båden og uddannelse
    Jakob Haahr, Vikingeskibsmuseet og Mathilde Vikene, Forbundet Kysten. 

15.00  Kaffe og sejladsbytte 

15.30   Sejlads: – modul 2. Til kl. 17.00

18.00 Middag 

19.30 Aftensamling

  • Nordiske klinkbådstraditioner og UNESCO ansøgning, Tore Friis-Olesen, Forbundet Kysten
  • Maritime fortællinger - Bjarni Sørensen, Vikingeskibsmuseet

20.30 Musik og hygge

9.00 Håndværk – et praktisk og filosofisk perspektiv (Lodsen). Indlæg og debat.
                Sidsel Sæterhaug og Per Ingvar Haukeland, Universitetet i Sørøst-Norge

9.45 Sømandsskab og håndværk:

  1. Bådbyging
    Martin Dael, Vikingeskibsmuseet
  2. Rebslagning 
    Bjarni Sørensen, Vikingeskibsmuseet
  3. Smedning 
    Jonas Bigler, Vikingeskibsmuseet
  4. Snelle og snitteværksted
    Silas Ravn, Vikingeskibsmuseet og Mikkel Hvid, Vends Motorik og Naturskole
  5. Knop, stik og didaktik
    Terje Planke, Universitetet i Sydøst-Norge og Mads Brodersen, Vends Motorik og naturskole

10.45  Kaffe/te og opsamling i grupper

11.15  Oplevelse, læring og meningsdannelse i mødet med båd og håndværk.
Annette Bischoff, Universitetet i Sørøst-Norge.

12.00  Frokost

13.00  Præsentationer - 'Projekter i Norden'

14.00 Netværk, erfaringsudveksling, forskning, sikkerhed, fremtidige projekter og                            samarbejde.
Søren Nielsen og Jakob Haahr, Vikingeskibsmuseet

15.00  Afrejse