Dannebroge eksploderer under Slaget på reden 2. april 1801. Nu har marinarkæologer fundet vraget af det store krigsskib. Maleri: Slaget på Reden af Gustaf Boberg fra 1801. Dannebrog eksploderer. Public Domain. SMK.

225 år efter Slaget på Reden 2. april 1801: ”Vi har fundet Dannebroge og rester af dem, der ikke kom i land efter slaget.”

I 1801 lå blokskibet Dannebroge for anker i Københavns havn som en del af forsvaret mod den britiske flåde. Under…

Kurser i sejlads og kystfriluftsliv udbydes af Vikingeskibemuseet i Roskilde

Sommerens kurser på fjorden

På Vikingeskibsmuseet arbejder vi hver eneste dag for at gøre fortidens maritime håndværk levende. På bådeværftet…

Kurser i sejlads og kystfriluftsliv udbydes af Vikingeskibemuseet i Roskilde

Sommerens kurser på fjorden

På Vikingeskibsmuseet arbejder vi hver eneste dag for at gøre fortidens maritime håndværk levende. På bådeværftet…

Foredrag ved Esben jessen arrangeret af Vikingeskibsmuseets Venneforeningen

MedlemsNyt 3/2026 - Tre VIGTIGE meddelelser

Der er sket lidt siden sidst, og derfor skriver vi med tre opdateringer om både kommende arrangementer og dit…

Visualisering af udstillinger i Skrinet. Copyright: Vikingeskibsmuseet i Roskilde

MedlemsNyt 4/2026 - Indkaldelse til Generalforsamling

Generalforsamling i foreningen Vikingeskibsmuseets Venner:

Torsdag den 9. april 2026 kl. 19.30 i…

I skattejagten Det Mystiske Skibsvrag skal I blandt andet hjælpe arkæologerne med at vaske spændende fund frem af det våde sand.

Påskeferie med bådebygning og marinarkæologi

I påskeferien kan I gå på opdagelse i gåden om et superskib fra middelalderen. I skattejagten Det Mystiske…

Vi søger sejladsinstruktører, der er klar til at give museets gæster autentiske oplevelser på Roskilde Fjord.

Er du klar til et sommerjob med vind i håret og autentiske oplevelser?

Få et sommerjob på vandet og bliv en del af museets sejladser på Roskilde Fjord. Som skipper eller gast er du med…

Kurset ‘Den klinkbyggede åbne båd’ er for dig, der arbejder med friluftsliv, kulturarv eller undervisning i maritime miljøer, og som vil styrke dine kompetencer i praksisnær kystformidling.

Kursus: Den klinkbyggede åbne båd – tradition, brug og vedligehold

De klinkbyggede åbne både er rammen om et levende stykke kystkultur, der stadig formes af dem, der bruger dem.…

Tudse Hage Beretning for undersøgelse på VIR377 Tudse Hage 2025 rapport

Tudse Hage Beretning for undersøgelse på VIR377 Tudse Hage 2025

J.nr. 0377

Publiceret februar 2026

Datering: Ertebøllekultur (5.400 - 3.951 f.Kr.).

Undersøgelse af den…

I skyller forsigtigt små genstande fri fra sandet og finder spor, der kan datere skibet. Foto Jacob N. Andreassen

Vinterferien fortsætter på Vikingeskibsmuseet

Vinterferien er i fuld gang på Vikingeskibsmuseet, og aktiviteterne fortsætter helt frem til og med 22. februar, så…