Kom med på en aftensejlads fredag den 18. august, og få en stemningsfuld oplevelse på Roskilde Fjord.
Vi stævner ud fra Vikingeskibsmuseets havn kl. 18.00 og er tilbage kl. 21.30, lige inden solnedgang. Aftenturene på Roskilde fjord er meget populære og er så absolut den perfekte måde at opleve sommerens lange lyse aftener. Denne fredag er dog helt særlig, da Museumshavnen er fyldt med historiske træbåde, der er ankommet til 'Træf - Fjordens træbåde', der afholdes på Vikingeskibsmuseet den 18. - 20. august.
På aftenturen får du indblik i kunsten at sejle med råsejl. Alle om bord tager aktivt del i sejladsen, både når der skal ros og sættes sejl. Undervejs fortælles der om museets arbejde og erfaringer med vikingeskibe. Hvordan turen forløber, og hvor den går hen, afhænger af vejret. Vi planlægger at gå i land undervejs. Deltagerne er velkomne til at medbringe madpakker eller aftenkaffe.
Tid og sted
Der sejles følgende aftener:
Fredag den 16. juni kl. 18.30 - 22.00
Lørdag den 22. juli kl. 18.00 - 21.00
Torsdag den 3. august kl. 17.30 - 21.00
Fredag den 18. august kl. 18.00 - 20.30
Ekstra sejlads: Fredag den 18. august kl. 18.00 - 20.30
Grundet den store interesse vil der være to sejladser fredag den 18. august.
Turen koster 450 kr. pr. deltager og afgår fra Museumshavnen.
Tilmelding er nødvendig via museets booking, hverdage 10.00 til 15.00 på telefon +45 46 300 253 eller på email: <link>booking(at)vikingeskibsmuseet.dk. Ved booking bedes du oplyse navn, adresse, telefonnummer samt e-mailadresse.
Vi må desværre forbeholde os ret til at aflyse, hvis der ikke er deltagere nok til turens gennemførelse, ligesom vejret naturligvis kan lægge hindringer i vejen.