Marinarkæologer fra Vikingeskibsmuseet arbejder i disse dage i Københavns Nordhavn, hvor de foretager undersøgelser forud for etableringen af Nordhavnstunnelen. Her har de genfundet en historisk kloakledning i Svanemøllebugten.

Ledige pladser i programmet udbydes nu

Nordisk Konference for Marinarkæologi IV: 3. supplerende Call for Papers

Flere af de oprindeligt tilmeldte…

29. april 2021 åbner Vikingeskibsmuseets særudstilling I Røg og Brand – Slaget i Femern Bælt, 1644, der følger den voldsomme og blodige fejde mellem Danmark og Sverige fra 1643-45. Grafik: Yoke Aps

Kom med til Livestream-udstillingsåbning 

Deltag i on-line åbningen af særudstillingen 'I Røg og Brand - Slaget i Femern Bælt 1644'

29. april kl.…

Særudstilling: 'I Røg og Brand - Slaget i Femern Bælt 1644'. I næsten 400 år har havet skjult de uhyggelige rester af udbrændte skibe, smeltede bronzekanoner, kugler og de grusomme spor efter de omkomne. Grafik: Ypke Aps.

Ny udstilling bringer 400 år gammelt søslag til live

En kold oktoberdag i 1644 udkæmpedes et dramatisk søslag, der sendte tre krigsskibe brændende til havets bund.…

Havhingsten ved Museumsøen

MedlemsNyt 3/2021 for foreningen 'Vikingeskibsmuseets Venner'

Kære medlemmer

Alt tyder heldigvis på, at vi nu, med den stadig større åbning af samfundslivet, kan håbe på igen…

MedlemsNyt 4/2021 for foreningen 'Vikingeskibsmuseets Venner'

Kære medlemmer

Så kom vort foreningsliv heldigvis i gang igen. Bestyrelsen er efter generalforsamlingen igen…

Sæsonkort til Vikingeskibsmuseet

Forkæl dine medarbejdere med skattefri sæsonkort

Ny lov gør oplevelser til ansatte skattefri i hele 2021. I den anledning har vi et særligt firmatilbud med rabat…

Havet sletter ingen spor… I 2012 og 2020 udførte danske og tyske forskere fra Vikingeskibsmuseet og Archäologisches Landesamt Schleswig‐Holstein marinarkæologiske undersøgelser af de skibsvragene for anlæggelsen af Femernforbindelsen.  I næsten 400 år har havet skjult de uhyggelige rester af smeltede bronzekanoner, sønderskudte skibsdele, kanoner, kugler og grusomme spor efter de omkomne.

Særudstillingen 'I Røg og Brand - Slaget i Femern Bælt 1644' åbner 29. april

En kold oktoberdag i 1644 udkæmpedes et dramatisk søslag, der sendte tre skibe brændende til havets bund.

Flere…

Vikingeskibsmuseet er igen åbent, og vi glæder os til at byde jer velkommen tilbage på museet med masser af nye besøgsoplevelser. Foto: Jacob N. Andreassen.

Forår på Vikingeskibsmuseet

Vikingeskibsmuseet er åbent, og vi glæder os til at byde jer velkommen tilbage på museet.

 

Vikingeskibsmuseet har gjort klar til en forrygende forårssæson med særudstilling om Christian 4's genfundne krigsskibe og helt nye oplevelser for hele familien. Foto: Jacob N. Andreassen

Vikingeskibsmuseet og Café Knarr genåbner 21. april

Vikingeskibsmuseet har gjort klar til en forrygende forårssæson med særudstilling om Christian 4's genfundne…

Glæd dig - Vikingeskibsmuseet og Café Knarr genåbner den 21. april

Vi har gjort klar til en spændende sæson med nye aktiviteter - under corona-sikre forhold.