Vintermenu hos Café Knarr

Café Knarr vintermenu. Copyright: Vikingeskibsmuseet i Roskilde
Udgivet: 07/11-2025

Café Knarr på Museumsøen ved Vikingeskibsmuseet byder nu på en ny vintermenu med mad inspireret af vikingernes verden. Her får du en smagsoplevelse, der bygger på råvarer og principper, som vikingerne kendte - fortolket med et moderne twist.

Nyd vinterstemningen ved fjorden

Tag en frisk gåtur langs Roskilde Fjord og afslut med et besøg i Café Knarr. Her kan du nyde en hyggelig frokost eller en varm kop kaffe med hjemmebag, mens du ser ud over bådeværftet og museets imponerende vikingeskibe.

Smag på historien

Menuen er skabt med råvarer, der var kendt i vikingetiden som hjemmebagt brød, kål, rodfrugter og perlebyg. Du finder ingen kartofler eller tomater, men til gengæld masser af smag og fortællinger om den maritime kultur og de rejser, der bragte vikingerne i kontakt med fremmede madtraditioner.

Vi serverer årstidens vikingeplanke, salater, sandwich, kage, varme drikke samt økologiske moste, sodavand og øl.

Kom og oplev vinteren på Museumsøen – og gå om bord i vikingernes kulinariske univers!

Du finder menukortet her…