Det summer altid af liv på Vikingeskibsmuseet om sommeren. Der er skibe med råsejl på fjorden, rekonstruerede vikingeskibe i museumshavnen, og på værftet og strandengen arbejder dygtige håndværkere side om side med museets bådebyggere. Samtidig er Havhingsten, verdens største rekonstruerede vikingeskib, draget på sommertogt og bringer vikingernes søfartshistorie til live langs de danske kyster. Kom og oplev håndværket, historien og havet – helt tæt på!
Oplev maritime håndværk hele sommeren
Hver sommer sætter vi fokus på de håndværk, der omgiver vikingeskibene, og som var uundværlige for vikingetidens søfolk.
Havhingsten er på sommertogt
Havhingsten fra Glendalough - det 30 meter lange vikingeskib bygget på museets bådeværft - er på sommertogt i Roskilde fjord og Isefjorden i disse dage. Læs deres dagbog fra de første dage undervejs.
Sejl solen ned – en aften i vikingernes kølvand
Sidste aftensejlads i år, hvor der stadig er ledige pladser, er den 28. august.
Vikingeskibsmuseets aftensejladser er ikke en passiv oplevelse. Det er en fælles opgave, hvor du og de andre ombord hurtigt bliver til en besætning. Og det er netop her, magien opstår.
Er du klar til at gå ombord?
Tag med på en sejltur i vikingernes kølvand!
Bliv en del af besætningen og tag del i sejladsen ved at ro og sætte sejl – alt sammen under kyndig vejledning af en erfaren skipper. Få en aktiv og autentisk oplevelse for hele familien, hvor I sammen skaber minder på vandet.