Skipper Carsten Hvid er rejst til Danmark i nogle dage på grund af sygdom i familien. Organiseringen af mandskabet ombord på Havhingsten tager højde for denne situation og 1. styrmand Vibeke Bischoff har overtaget kommandoen.
Skibet befinder sig i havnen i Ramsgate, og det er meningen, at Vibeke Bischoff skal føre skibet op til Lowestoft i Norfolk. Afsejlingen er sat til middagstid i morgen - torsdag den 17. juli. En del af besætningen skal planmæssigt skiftes ud med frisk mandskab søndag den 20. juli i Lowestoft.
Det er forventet, at Carsten Hvid også støder til skibet i Lowestoft på samme dato og overtager kommandoen igen. Fra Lowestoft er det planlagt, at skibet skal foretage en tre dages nonstop sejlads til Danmark.