Arkiveret

Vikingeskibet 'Helge Ask' klar til invasion i London

Vikingeskibsrekonstruktionen "Helge Ask" i St Katharine Docks
Vikingeskibsrekonstruktionen "Helge Ask" i St Katharine Docks
Udgivet: 27/07-2012
Arkiveret: 10/11-2012

Helge Ask ligge nu i St Katharine Docks og venter på besøgende.

'Helge Ask', der er en rekonstruktion af det 17 meter lange krigsskib Skuldelev 5, kan i de kommende tre uger beses af nysgerrige turister og fastboende i London.

Med skibet følger gode folk fra Helge Asks bådelaug. Første uges vagt ved skibet varetages af Ole Søren Olsen og Peter Ditlevsen, der de kommende uger afløses af Poul Heiede, Lars Rønnow og Solvej Lyng Jørgensen. Bådelaugsmedlemmerne står tilrådighed for publikums spørgsmål om skibet og Vikingeskibsmuseet.

Bådebygger Martin Rodevad Dael var i London for at sørge for, at skibet kom godt i vandet, og gøre klar med mast, dragehoved og skjolde: "Der var rigtig mange, der kom forbi allerede mens jeg gik og riggede skibet op. Det spørgsmål, der oftest blev stillet var 'Invaderer vikingerne nu igen?' fortæller Martin. Det spørgsmål kommer bådelaugsmedlemmerne nok også til at svare på, men forhåbentlig også på mange andre om vikingeskibene og museet i Roskilde.

I dagene 6. - 9. august ankommer tre medarbejdere fra Vikingeskibsmuseet, der sammen med folk fra Danmarks øvrige vikingeattraktioner, skal stå for fire fantastiske vikingedage arrangeret af VisitDenmark, for at sætte fokus på Danmark, som en spændende turistdestination over for de mange tusinde besøgende, der gæster London i forbindelse med verdens største sportsbegivenhed.


Oprettet af Rikke Johansen